fbpx

Термін “біологічна ширина” позначає комплекс ясенних тканин навколо зуба, який розташовується над альвеолярною кісткою. Гістологічно він включає в себе сполучну тканину (Шарпеєві волокна) і прикріплений до зуба епітелій. Деякі дослідники включають в біологічну ширину і ясенну борозенку з вільним епітелієм. Основною функцією є захист кістки від агресивного вмісту ротової порожнини.

Вперше, гістологічну будову і середні розміри “біологічної ширини”  встановив Gargiulo A. et al. в дослідженні на видалених зубах. Середні розміри біологічної ширини: прикріплена сполучна тканина 1,07 мм + прикріплений епітелій 0,97 мм = 2,04 мм. Розмір ясенної борозенки – 0,69 мм.

Під час імплантації постає завдання в створенні умов для формування біологічної ширини ясен на необхідному рівні. На це безпосередньо впливають вибір типу імплантату, його поверхні, та рівня встановлення відносно поверхні кістки.

Типи імплантатів та їх поверхонь. Імплантати умовно діляться на 2 типи:

1. Tissue-level implant – дослівно можна перекласти як “імплантат рівня м’яких тканин”. Мають неоднорідну за своїм типом поверхню, яка складаються з “кісткової” та “м’якотканинної” частин. В кістці знаходиться тільки “кісткова частина”. “М’якотканинна” частина може бути фрезерована, полірована, або мати дрібні насічки зроблені лазером. “Кісткова” оброблена за методикою SLA, RBM чи аналогами, яка є шершавою.

2. Bone-level implant – дослівно можна перекласти як “імплантат рівня кістки”. Має однорідну тільки “кісткову” поверхню оброблену за методикою SLA, RBM чи аналогами.

імплантати рівня м'яких тканин, та рівні кістки

Рівні встановлення імплантатів:

1. Супракрестальний – верхівка імплантату знаходиться вище рівня альвеолярного гребеня.

2. Крестальний – верхівка імплантату знаходиться на рівн іальвеолярного гребеня.

3. Субкрестальний – верхівка імплантату знаходиться нижче рівня альвеолярного гребеня.

Численні дослідження вказують на те що, при встановленні Tissue-level імплантату шершавою частиною на рівні чи нижче рівня альвеолярного гребеня, а тканинною вище – біологічна ширина формується протягом 6 тижнів і по своїм анатомічним та числовим параметрам практично ідентична як і в природнього зуба. А саме важливе те, що вона залишається стабільною протягом довгого часу. Єдине що може змінитися – протягом першого року зменшується глибина ясенної борозенки.

З Bone-level імплантатами ситуація виглядає наступним чином. Встановлюються вони крестально або субкрестально, хоче може бути і супракрестальний варіант встановлення. Формування біологічної ширини може відбуватися двома способами:

1. При класичному двохетапному протоколі після встановлення імплантату на ньому фіксується заглушка, а рана ушивається. Через 3-6 місяців імплантат розкривається і встановлюється формувач ясен, тобто тільки зараз розпочнеться процес формування біологічної ширини.

2. При одноетапному протоколі формувач ясен встановлюється негайно, рана не ушивається наглухо, тобто процес формування біологічної ширини розпочинається відразу після встановлення імплантату.

Однак при використанні крестального та субкрестального варіантів встановлення імплантатів із “класичною” платформою з’єднання імплантат-абатмент (під цим необхідно розуміти таке з’єднання, коли край абатмента закінчується на рівні краю імплантата) спостерігається зміна біологічної ширини ясен в сторону її збільшення за рахунок резорбції верхівки альвеолярного гребеню. Це усувається за допомогою переключення платформ або інша назва switch-платформа.

Отже, як же в нас формується біологічна ширина ясен ?

1. Ясенна борозенка – формується на будь-якій поверхні, але більш прогнозована і здорова на полірованій і в меншій мірі фрезерованій поверхні.

2. Епітеліальне прикріплення – елемент з найбільш нестабільними розмірами. Найкраще формується на фрезерованій, потім на полірованій та шершавій поверхнях.

3. Сполучнотканинне прикріплення – для нього найкраще підходить шершава поверхня, саме з нею утворюються перпендикулярно орієнтовані волокна. В меншій мірі утворюється на фрезерованій поверхні, і в жодному разі на полірованій.біологічна ширина ясен

Щепанський Б.Ф.

Все на 6х. Поетапний опис. Імплантація. Кісткова пластика. Усунення ускладнень. Тимчасовий незнімний протез. Клінічний випадок

В клініку звернулася пацієнтка з вторинною адентією верхньої щелепи з метою реабілітації за допомогою незнімного протезу з опорою на імплантати. Враховуючи наявну кісткову пропозицію були вирішено піти по 2-х етапному хірургічному протоколу. На першому хірургічному...

Виготовлення металокерамічної коронки на 15 зуб. Завершення лікування. Клінічний випадок

Про першу частину лікування можна прочитати тут. Було проведене одноетапне встановлення імплантату Implantswiss в ділянці 15 із використанням препарату бікальцій сульфату. В цьому дописі я покажу вам виготовлення металокерамічної коронки на 15 зуб. Стан м'яких тканин...

Все на 4-х імплантатах. Поетапний опис. Реабілітація пацієнта з повною вторинною адентією нижньої щелепи за допомогою незнімного мостоподібного протезу з опорою на 4 імплантати

В клініку звернулася пацієнтка з вторинною адентією з метою реабілітації. До того пацієнтка довший час носила повний знімний протез, який втратив стабілізацію. Було вирішено встановити 4 імплантати за 2-х етапним протоколом із подальшим виготовленням металокерамічного...

Виготовлення металокерамічного мостоподібного протезу з опорою на 5 імплантів. Завершення лікування

Про першу частину лікування можна прочитати тут. Стан м'яких тканин через 3 місяці після встановлення імплантатів. Можна помітити малу глибину присінку.Розкриття імплантатів із створенням розщепленого клаптя з метою поглиблення присінка та створення зони...

Рекомендований протокол стоматологічного прийому в період пандемії COVID-19

Рекомендований протокол стоматологічного прийому в період пандемії COVID-19. Повний протокол у форматі PDF Щепанський...
Shares
Share This