Вибір реставраційного матеріалу:
- Вибір відтінку. При виборі відтінку реставраційного матеріалу необхідно використовувати розколірку виробника матеріалу. Вибір кольору необхідно проводити при природньому освітленні, після повного усунення уражених карієсом тканин і перед ізоляцією робочого поля. Колір матеріалу має відповідати кольору зуба.
- Тип реставраційного матеріалу. Вибір типу реставраційного матеріалу проводиться згідно локалізації та функції зуба. Для зубів передньої групи необхідно вибирати матеріал з максимально естетичними властивостями. Допускається використання різних відтінків матеріалу. Для зубів бокової групи комбінація різних типів матеріалу може допомогти досягнути кращого клінічного результату.
- Корекція кольору. Для корекції значної дисколорації зубів необхідно використовувати опакові реставраційні матеріали. При можливості необхідно проводити внутрішнє відбілювання зуба перед реставрацією.
Ключові пункти щодо надійної адгезії.
- Принципи адгезії:
- кислотне протравлювання – демінералізація тердих тванин зуба, модифікація змазаного шару, збільшення поверхні адгезії;
- праймер – сприяння проникненню адгезива;
- бондинг – адгезиви проникають в демінералізований дентин і формують гібридний шар.
- Адгезиви. Існує 2 типи адгезивних систем: тотального протравлювання та самопротравлюючі. Індивідуальне чи комбіноване застосування систем залежить від локалізації та протяжності дефекту. Протравлювання кислотою рекомендоване для непрепарованої емалі і протипоказане для біляпульпарного дентину.
- Тотальне протравлювання:
- демінералізація та усунення змазаного шару за рахунок протравлювання фосфорною кислотою (15% або 37%) протягом 15-60сек;
- надлишки кислоти мають бути усунення ополіскуванням водою з пустера. Не варто пересушувати дентин, оскільки це може призвести до появи чутливості. Можлива необхідність невеликої кількості вологи при “мокрому” бондингу, як того вимагають певні адгезивні системи. тому необхідно уважно читати інструкцію.
- при “мокрому” бондингу протравлений дентин залишаєтсья зволоженим перед нанесенням праймера. Необхідне ретельно слідувати вказівкам інструкції.
- класичні системи тотального протравлювання складаються з 3 кроків: протравлювання кислотою, змиття кислоти та нанесення праймера, нанесення бонду. Сучасні двокомпонентні системи передбачають нанесення кислоти та її змиття, нанесення адгезиви, який містить в собі праймер та бонд.
- Самопротравлюючі адгезивні системи:
- підготовка ділянки бондингу – після некреткомії та препарування каріозної порожнини підготовка ділянки бондингу має відбуватися згідно інструкції виробника;
- існує 2 види систем – двое- та одноетапні. Для двоетапних систем протравлювання та праймінг скаладають перший етап, тоді як бондинг – другий. Після першого етапу надлишок води та змазаний шар піддаються дисперсії за допомогою потоку повітря з пустера. Для одноетапних систем протравка, праймер та бонд наносяться в один крок.

Щепанський Б.Ф.