fbpx

Перфорація імплантатами мембрани Шнайдера.

В цій статті представлений короткий опис літератури на тему перфорації мембрани Шнайдера при встановленні імплантатів.

На даному етапі в імплантології перфорація мембрани Шнайдера вважається як щось негативне і відноситься до ускладнень. Стандартною тактикою лікаря при такій ситуації є закриття перфорації тим чи іншим методом, що в деяких випадках може призвести до додаткової значної травматичності втручання (відкритий синус-ліфтинг). Але наскільки критичною є перфорація мембрани із встановленням імплантата ? Нижче наведена інформація для роздумів.

Одними з перших цим питанням задавалися в 1984 р. Браннемарк та співавтори в статті An Experimental and Clinical Study of Osseointegrated Implants Penetrating the Nasal Cavity and Maxillary Sinus (P. I. BRANEMARK, MD, PHD, R. ADELL, DDS,t T. ALBREKTSSON, MD, PHD, U. LEKHOLM, DDS,s J. LINDSTRijM, MD, AND B. ROCKLER, DDS).

 

В результаті експериментальних досліджень із використанням собак та клінічних спостережень за 101 пацієнтом із перфораціями гайморової пазухи 139 імплантатами, була встановлена відсутність будь-яких запальних реакцій зі сторони слизової оболонки пазухи. Остеоінтеграція проходила стандартно, а відсоток втрачених імплантатів статистично не відрізнявся від імплантатів, які не перфоровували мембрану Шнайдера. Автори вказують, що метод встановлення імплантатів із перфорацією мембрани Шнайдера, може бути виправданим в тих випадках, де цього не можна уникнути.

Якщо брати більш нові дані, то наприклад в статті 2013 р. Peri-implant bone length changes and survival rates of implants penetrating the sinus membrane at the posterior maxilla in patients with limited vertical bone height (Hae-Young Kim, Jin-Yong Yang, Bo-Yoon Chung, Jeong Chan Kim, In-Sung Yeo) автори досліджують висоту кістки навколо імплантатів, які перфорують мембрану гайморової пазухи, та їх відсоток виживаємості.

В дослідженні брали участь 39 пацієнтів, яким встановили 87 імплантатів на 1-5мм довших ніж висота кістки. Імплантації проводилися по двоетапній методиці.

В результаті спостереження середньою тривалістю 17.9 місяці було встановлено наступне:

  • не було втрачено жодного імплантату;

  • після процедури спостерігалося тільки 3 випадки кровянистих виділень з носа, інших ускладнень не відзначалося;

  • в групі із висотою кістки менше 5мм спостерігався незначний приріст висоти кістки (+0.34, P=0.074);

  • в 2 групах із висотою кістки більше 5мм спостерігалася незначна резорбція кістки (-0.14, P=0.160/0.318).

Автори вважають, що такий метод встановлення імплантатів може застосовуватися, оскільки є простішим у виконанні, дешевшим, менш травматичним, вимагає менше оперативних втручань та має менший ризик розвитку ускладнень ніж синус-ліфтинг із субантральною аугментацією.

Наступне дослідження 2013 р. Potential Adverse Events of Endosseous Dental Implants Penetrating the Maxillary Sinus: Long-Term Clinical Evaluation (Semaan Abi Najm, DDS, MS; Didier Malis, MD, DMD; Marc El Hage, DDS, MS; Sonia Rahban, DDS; Jean-Pierre Carrel, MD, DMD; Jean-Pierre Bernard, MD) включало 70 пацієнтів із 83 встановленими імплантатами, висота перфорації складала ≤3мм. Внаслідок спостереження протягом 60-243 місяців не було виявлено жодних симптомів синуситу.

Інше дослідження 2013 р. Experimental study on penetration of dental
implants into the maxillary sinus in different depths
(Zhong W, Chen B, Liang X, Ma G), полягало у встановленні собакам 16 імплантатів із глибиною перфорації 0-4мм.

У тварин контрольної групи, без перфорації, кістка та мембрана залишилися інтактними. У групах тварин із перфорацією на 1-2мм апекс імплантату був вкритий тонкою мембраною здорового вигляду. В групі із перфорацією на 3мм відзначалося сполучення апексу та пазухи. У всіх групах спостерілася відсутність будь-яких проявів запалення.

Висновком авторів є те, що перфорація мембрани Шнайдера при встановленні імплантатів не впливає на перебіг та результати остеоінтеграції. Також, якщо висота перфорації складає менше 2мм, то апекс імплантату може бути вкритий мембраною внаслідок її регенерації.

Інше дослідження 2016 р. Experimental study on penetration of dental implants into the maxillary sinus at different depths (Elhamruni LM, Marzook HA, Ahmed WM, Abdul-Rahman M), в загальному, повторює попереднє, однак частково відрізняються результати.

В тварин із протрузією імплантату на 1мм всередину пазухи, апекс був повністю покритий новоствореною кістковою тканиною. В групі із протрузією на 2мм апекс був вкритий новоствореною кісткою частково. При протрузії всередину гайморової пазухи на 3мм формування нової кісткової тканини не спостерігалося.

Завершальною роботою нашого міні-огляду літератури буде стаття 2017 р. Intentional penetration of dental implants into the maxillary sinus: a retrospective study (OI Shihab).

Дослідження полягало в ретроспективній оцінці 35 клінічних випадків. Було встановлено 70 імплантатів із висотою перфорації мембрани Шнайдера 1-5мм. Спостереження за пацієнтами тривало 2-5 років. Оцінка стану гайморових пазух проводилася клінічно та рентгенографічно.

В трьох пацієнтів були носові кровотечі в день імплантації. Протягом періоду спостереження не відзначалося збільшення/зменшення висоти кістки. В жодного пацієнта не розвинувся гайморит. Не спостерігалося випадків міграції імплантатів в гайморову пазуху.

Щепанський Б.Ф.

Все на 6х. Поетапний опис. Імплантація. Кісткова пластика. Усунення ускладнень. Тимчасовий незнімний протез. Клінічний випадок

В клініку звернулася пацієнтка з вторинною адентією верхньої щелепи з метою реабілітації за допомогою незнімного протезу з опорою на імплантати. Враховуючи наявну кісткову пропозицію були вирішено піти по 2-х етапному хірургічному протоколу. На першому хірургічному...

Виготовлення металокерамічної коронки на 15 зуб. Завершення лікування. Клінічний випадок

Про першу частину лікування можна прочитати тут. Було проведене одноетапне встановлення імплантату Implantswiss в ділянці 15 із використанням препарату бікальцій сульфату. В цьому дописі я покажу вам виготовлення металокерамічної коронки на 15 зуб. Стан м'яких тканин...

Все на 4-х імплантатах. Поетапний опис. Реабілітація пацієнта з повною вторинною адентією нижньої щелепи за допомогою незнімного мостоподібного протезу з опорою на 4 імплантати

В клініку звернулася пацієнтка з вторинною адентією з метою реабілітації. До того пацієнтка довший час носила повний знімний протез, який втратив стабілізацію. Було вирішено встановити 4 імплантати за 2-х етапним протоколом із подальшим виготовленням металокерамічного...

Виготовлення металокерамічного мостоподібного протезу з опорою на 5 імплантів. Завершення лікування

Про першу частину лікування можна прочитати тут. Стан м'яких тканин через 3 місяці після встановлення імплантатів. Можна помітити малу глибину присінку.Розкриття імплантатів із створенням розщепленого клаптя з метою поглиблення присінка та створення зони...

Рекомендований протокол стоматологічного прийому в період пандемії COVID-19

Рекомендований протокол стоматологічного прийому в період пандемії COVID-19. Повний протокол у форматі PDF Щепанський...
Shares
Share This