На відео нижче показано 2 ідентичні випадки з різними варіантами лікування при втраті центрального різця.
На прикладі справа показаний варіант із встановленням імплантату, абатменту та фіксацію коронки. В даному випадку сусідні зуби не використовуються.
На прикладі зліва показано вирішення проблеми за допомогою мостоподібного протезу. В даному випадку необхідно препарувати сусідні зуби. При цьому необхідно зішліфувати значну товщину твердих тканин зуба. Зуби можуть стати чутливими чи виникне необхідність їх ендодонтичного лікування. Мостоподібний протез складається як мінімум з 2х опорних елементів, в даному відео коронок, і проміжної частини, цементується поверх відпрепарованих зубів.
При порівнюванні обох випадків на ранній стадії лікування, то можна помітити що вони мають однакові косметичні результати.
Однак з часом виникає атрофія кісткової тканини в ділянці відсутнього, що в свою чергу призводить до рецесії тканин біля опорних зубів. Це може спричинити до каріозного ураження кореня чи розвитку каріозної порожнини під коронкою. Даний процес досить складно діагностувати. Він може спричинити до запалення мяких тканин зуба (пульпи), а також патологію верхівки кореня, якщо ендодонтичне лікування не проводилося. Периапікальні зміни можуть викликати появу норицевого ходу з гноєтечею та неприємним запахом.
При довготривалому перебігу може виникнути перелом зуба внаслідок ослаблення його структури каріозним процесом та сил оклюзійного навантаження. Єдиним виходом з цієї ситуації буде зняття мостоподібного протезу та видалення зламаного зуба. При подальшому ортопедичному лікуванні мостоподібним протезом необхідно препарувати наступний сусідній зуб і виготовити протез із 4х одиниць. Естетичний вигляд вже буде змінений через атрофію кісткової тканини, яка в подальшому продовжиться. Із збільшенням протяжності проміжної частини мостоподібного протезу збільшується ризик зламу опорного зуба. При несприятливому розвитку ситуації доведеться вже виготовляти мостоподібний протез із 6 одиниць. І памятаємо, що атрофія кістки буде продовжуватися.
При порівнянні 2х методів лікування можна оцінити негативні сторони ортопедичного лікування з використанням мостоподібного протезу. Як можна побачити з наведених прикладів, імплантація є хоч і дорожчим, але менш травматизуючим варіантом лікування.
Щепанський Б.Ф.