На сьогодні пацієнти висувають все більше вимог щодо естетичності та надійності знімних протезів. З появою нових методів та матеріалів в знімному протезуванні з’явилася можливість відповідати цим вимогам. Для прикладу, якщо раніше деякі пацієнти відмовлялися від виготовлення бюгельних протезів з фіксацією за допомогою кламерів через “неестетичність” і їм було потрібно виготовляти протез із фіксацією на атачменах, то тепер є можливість виготовляти бюгельні протези з каркасом і кламерами з прозорого чи по кольору зуба ацеталю.
Ацеталь – це естетичний термопластичний матеріл, який призначений для виготовлення знімних мікропротезів, бюгельних каркасів та кламерів.
Переваги ацеталевих протезів:
-
значно легші металевих;
-
естетичний вигляд;
-
не пошкоджують опірні зуби, тобто не потрібно покривати опірні зуби коронками;
-
не викликають алергічної реакції (біосумісні);
-
швидке звикання пацієнта;
-
простіші в обробці і посадці;
-
відсутній етап відливання металу.

Порівняльна характеристика. Для порівняння були взяті термопластичні матеріали системи MULTIPRESS, акрилова пластмаса гарячої полімеризації Villacryl H Plus(ацеталь, поліамід), безмономерна акрилова пластмаса гарячої полімеризації Vitaplex та кобальт-хромовий сплав компанії Heraeus Kulzer. Загалом, матеріали від різних компаній-виробників в кожній з груп можуть відрізнятися в тій чи іншій мірі за показниками, але ця різниця не впливає суттєво на їх властивості. Порівняння вибраних матеріалів було обумовлене доступністю їх показників у відкритих джерелах. Міжнародний стандарт якості ISO вказаний для пластмас.
Водопоглинання.
Це здатність матеріалу поглинати рідини. Впливає на колір та можливі запахи від всмоктування продуктів харчування. Як бачимо в нейлону цей показник найнижчий, однак за сукупністю інших ознак, цей матеріал відноситься до “м’яких” матеріалів та не призначений для виготовлення бюгельних протезів. Найгірший показник у “класики” знімного протезування – акрилову пластмасу.
Міцність на тиск.
Здатність матеріалу витримувати тискове навантаження до моменту зламу. Найвищий показник має метал, що і не дивно, однак протез із металу буде мати більшу вагу. найнижчий показник в акрилової пластмаси – так, вже в перший рік користування акриловими протезами частота їх поломок складає 10-40%.
Розчинність.
Здатність матеріалу вступати в реакцію з хімічно-агресивними сполуками і виділяти продукти взаємодії.
Модуль пружності.
Величина, що характеризує здатність матеріалу відновлювати свою форму при малих деформаціях. Високий модуль пружності забезпечує чітке та щільне прилягання ацеталевих кламерів до зубів, і відповідно надійне утримування протезу.
Залишковий мономер.
Здатний викликати токсичний стоматит слизової оболнки ротової порожнини. В технології виготовлення ацеталевих протезів мономер не використовується.
Висновки:
-
легкість конструкції в порівнянні з конструкціями, які використовують метал;
-
протези не мають токсичного та алергічного впливу, що дозволяє їх застосування у пацієнтів з алергічним статусом, захворюваннями імунної, нервової, ендокринної систем, ШКТ;
-
дає можливість виготовлення різних ортопедичних конструкцій, а також дозволяє запропонувати пацієнту зручні, естетичні протези з високою функціональністю;
-
естетичність (по кольору зуба або прозорі) та більша еластичність кламерів в порівнянні з металевими, що дозволяє уникнути стирання опорних зубів та необхідність їхнього покриття коронками, розхитування зубів.
Щепанський Б.Ф.