Мукогінгівальна пластика. Загальні засади.
Метою імплантації є функціональне і естетичне відновлення відсутнього елементу або елементів зубощелепної системи (зубів). У зубощелепній системі нас цікавлять кісткова тканина, слизова, сусідні зуби. Функції кісткової тканини – опорна, утримування імплантату, сприйняття і розподіл навантаження. Функції слизової – захист і трофіка кісткової тканини, забезпечення адекватної гігієни, естетика.
Виходячи з вищесказаного виходить, що для якісного імплантологічного лікування необхідно мати якісну кісткову тканину в потрібному обсязі і потрібному місці (якщо не вистачає – створити її), і якісні м’які тканини.
Покази до мукогінгівальної пластики:
- Дефіцит об’єму м’яких тканин внаслідок:
- довгої відсутності зуба (при адентії відбувається атрофія як кістки, так і м’яких тканин);
- використання знімних протезів (механічна дія протезу, навіть протягом короткого часу, негативно впливає на слизову оболонку і призводить до втрати об’єму м’яких тканин);
- тонкого біотипу слизової (профілактика дефіциту м’яких та твердих тканин альвеолярного відростка та довготривалий прогноз лікування).
- Відсутність необхідних розмірів прикріплених кератинізованих ясен у зв’язку із:
- необхідністю чи вже проведеною кістковою пластикою (за рахунок мобілізації м’яких тканин для якісного ушивання країв рани без натягу втрачається частина прикріплених ясен, не враховуючи вже наявну атрофію);
- минулими невдачами чи помилками при проведенні кісткової ми мукогінгівальної аугментації.
- З метою покращення прогнозу лікування – створення запасу м’яких тканин, особливо у фронтальній ділянці.
Для досягнення успіху необхідно дотримуватися параметрів, які необхідно враховувати ще на етапі планування імплантологічного лікування. Декотрі фактори можуть прямо впливати на результат, інші – опосередковано. До факторів, що впливають безпосередньо належать: акуратність забору м’якотканинного трансплантату, спосіб його обробки, якість трансплантату, підготовка реципієнтного ложа, якісна фіксація трансплантату. До опосередкованих факторів відносяться: ретельність планування і дотримання протоколу хірургічного втручання; позиція, нахил і розмір імплантатів; правильний вибір супраструктури; дотримання термінів та етапів лікування.
Щепанський Б.Ф.